Wystawę "Powódź z nieba" można było oglądać od 11 sierpnia do 10 września na rynku Starego Miasta w Sandomierzu. Autor chciał w ten sposób podzielić się efektami swojej pracy z bohaterami zdjęć, a Polska Agencja Fotografów Forum wspólnie z Władzami Miasta - zachęcić wszystkich do odwiedzenia Sandomierza.

Sandomierz, jedno z najpiękniejszych miast w Polsce, położony jest na siedmiu wzgórzach nad Wisłą, na styku dwóch krain geograficznych: Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej i Kotliny Sandomierskiej. Miasto może pochwalić się wieloma wyjątkowymi zabytkami i doskonale zachowanym średniowiecznym układem urbanistycznym. W sumie znajduje się tu 120 obiektów zabytkowych. Zbudowana w średniowieczu Brama Opatowska to jedna z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce. Miejscowy renesansowy ratusz jest jedną z najpiękniejszych budowli tego typu w naszym kraju. Ściany gotyckiej katedry pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny, zbudowanej w XIV wieku, zdobione są ufundowaną przez Króla Władysława Jagiełłę bizantyjsko-ruską polichromią, jedną z czterech zachowanych tego typu w Polsce. Ciekawa historia wiąże się z Collegium Gostomianum wzniesionym na początku XVII wieku, jedną z najstarszych szkół średnich w Polsce. Jezuiccy zakonnicy jako pierwsi w Polsce prowadzili tutaj szkolenia w zakresie niesienia pomocy ofiarom Wisły. Dzięki nim w Polsce narodziło się ratownictwo wodne.
Poza kontaktem z historią warto podkreślić walory przyrodnicze miasta - jest położone nad Wisłą na siedmiu wzgórzach, pomiędzy którymi na dłuższe i krótsze spacery zapraszają malownicze lessowe wąwozy, w tym najładniejszy Wąwóz Królowej Jadwigi.

W granicach miasta znajduje się rezerwat geologiczno-przyrodniczy Góry Pieprzowe. Jest to najstarszy górotwór na terenie Polski i jeden z najstarszych w Europie. Jego wiek szacowany jest na 500 mln lat. Góry Pieprzowe swoją nazwę zawdzięczają szaroczarnym i ciemnopopielatym łupkom przypominającym kolorem pieprz. Można tu zobaczyć m.in. okazy flory stepowej oraz unikatowe naturalne rosarium utworzone z kilkunastu gatunków dzikiej róży.

Doskonałym miejscem do wypoczynku rodzinnego jest odnowiony „Park Piszczele”. Zlokalizowano w nim m.in. ścieżki spacerowe i rowerowe, skate-park oraz największy walor Parku – park linowy.
www.sandomierz.pl